Paprastasis raugerškis

Lot. Berberis vulgaris L.

 

Sinonimai: amaras, bumborastas, dygulmedis, gargždietis

 

En. common barberry, European barberry, barberry, piperidge tree

 

Ru. барбарис обыкновенный

 

Raugerškinių (Berberidaceae) šeimos daugiametis, dygliuotas, 1,5-2 (3) m aukščio krūmas. Ūgliai statūs, briaunoti, pliki, gelsvi arba gelsvai purpuriniai. Antraisiais metais šakelės pasidaro rusvai pilkos arba pilkos. Dygliai trišakiai, iki 2 cm ilgio. Lapai elipsiški, atvirkščiai kiaušiniški, smulkiai pjūkliškai dantyti, pleištiškai susiaurėjančiu pamatu, pereinančiu į trumpą lapkotį. Žiedai 6-9 mm skersmens, šviesiai geltoni, po 8-25 susitelkę nusvirusiose, 5-6 cm ilgio kekėse. Vaisius – sultinga, raudona, elipsiška uoga. Sėklos pailgos, rusvos, po 2-3 uogoje. Žydi gegužę-birželį. Uogos prinoksta rugpjūtį-rugsėjį.

 

Paplitimas. Auga saulėtuose šlaituose, krūmuose, pamiškėse, taip pat auginamas soduose ir sodybose.

 

Veikliosios medžiagos. Visose paprastojo raugerškio dalyse yra alkaloidų, šaknų žievėje jų yra iki 15,4%, iš kurių 9,4% sudaro berberinas, o likusią dalį oksiakantinas, berbaminas, palmatinas, jatrorizinas, kalumbaminas ir berberubinas. Antžeminių augalo dalių žievėje yra gyvasakių, gleivių, rauginių medžiagų, pektinų, riebalų, fitosterolio, alkaloidų ir mineralinių medžiagų. Uogose yra 3,9-6,9% cukraus (daugiausia fruktozės ir gliukozės), 2,6-6,6% organinių rūgščių (daugiausia obuolių ir citrinos), 28-172 mg% vitamino C, rauginių, iki 0,57% pektininių ir mineralinių medžiagų. Derėjimo metu lapuose yra vitamino E ir eterinio aliejaus.

 

Paruošimas. Vaistams vartojami paprastojo raugerškio lapai (Berberidis folia), žievė (Berberidis cortex), šaknys (Berberidis radix) ir vaisiai (Berberidis fructus).

 

Lapai skinami po žydėjimo (liepą). Galima skinti tik ketvirtadalį augalo lapų. Džiovinami pavėsyje, vartant. Tinka vartoti 1 metus.

 

Vaisiai renkami prisirpę. Džiovinami 1 val. 90 °C temperatūroje, po to – iki 40 °C temperatūroje. Tinka vartoti 1 metus.

 

Šaknų galima atskirti taip pat ne daugiau ketvirtadalio ir tik iš vienos pusės, kitaip augalas gali sunykti. Šaknys apiplaunamos šaltame vandenyje, džiovinamos, vėliau pjaustomos 10-20 cm ilgio gabalais. Storesni nei 6 cm perpjaunami išilgai. Džiovinama ne aukštesnėje kaip 40 °C temperatūroje. Tinka vartoti iki 3 metų.

 

Žievė lupama pavasarį.

 

Naudojimas. Paprastojo raugerškio preparatai mažina arterinį kraujo spaudimą, lėtina širdies susitraukimą, sutraukia gimdos raumenis ir gimdos kraujagysles stabdo kraujavimą, skatina tulžies išsiskyrimą, lėtina tulžies pūslės susitraukimą, didina kraujo krešumą, žadina apetitą, taip pat jais gydomos kepenų ir tulžies pūslės ligos, maliarija, meteorizmas, tuberkuliozė, dantenų uždegimas.

 

Žieve, nulupta prieš žydėjimą, geltonai dažoma vilna. Uogų sultys su alūnu nudažo rožine spalva lininius, šilkinius ir vilnonius audinius.

 

Kontraindikacijos. Nevartojamas nėštumo metu, kraujuojant menopauzės metu, padidėjus kraujo krešėjimui.

 


Pakutinis atnaujinimas: 2009-07-12

 
Muzika | Masažuotojas Vilniuje, masažai Vilniuje | Vaikų paplūdimio tinklinio treniruotės Vilniuje | Autobusų nuoma | SEO PASLAUGOS | padanguparduotuve.lt | Kvalifikuotas darbas |