Paprastasis kmynas

Lot. Carum carvi L.

 

Sinonimai: akmynas, ikmynas, kemelis, kimelis, kimynai, kimulis, kvynas

 

En. caraway, caraway seed, carum

 

Ru. тмин обыкновенный, дикий полевой анис, козловка, королек

 

Salierinių (Skėtinių) – Apiaceae (Umbelliferae) šeimos, 30-100 cm aukščio, dvimetis, plikas, žolinis augalas. Stiebas stačias, briaunotai vagotas, šakotas. Lapai pražanginiai, apatiniai kotuoti, viršutiniai bekočiai, prie pagrindo sudaro lapamakštį. Žiedynas – 4-8 cm skersmens sudėtims skėtis. Žiedai smulkūs, taurelė beveik nepastebima. Vainiklapiai 5, balti arba rausvi, atvirkščiai širdiški, su užlenktu į vidų liežuvėliu. Kuokeliai 5; mezginė apatinė, dvilizdė su dviem liemenėliais. Vaisius – pailgai elipsiškas, 3-6 mm ilgio, 1-1,5 mm pločio skeltavaisis. Vaisiukai penkiabriauniai, rudi su balsvomis plonomis gyslomis briaunose, kvapūs.
Žydi gegužę-birželį. Vaisiai subręsta liepą-rugpjūtį.

 

Paplitimas. Paprastasis kmynas auga pievose, miškų aikštelėse, palaukėse. Paplitęs visoje Lietuvoje. Labai dažnas.

 

Veikliosios medžiagos. Kmynų vaisiuose yra 3-7% eterinio aliejaus, kuris ir yra svarbiausia veiklioji medžiaga. Pagrindinės eterinio aliejaus sudedamosios dalys yra karvonas (iki 60%) ir limonenas (iki 40%). Be to, kmynų vaisiuose yra 14-22% riebalų, 20-23% baltymų, rauginių medžiagų, flavonoidų: kvercetino ir kempferolio.

 

Paruošimas. Vaistams vartojami kmynų vaisiai (sėklos) (Carvi fructus). Žaliava renkama birželį-liepą. Patariama augalus pjauti ryte arba vakare, taip nubyra mažiau sėklų. Džiovinama pastogėje. Po surištais pėdeliais patiesiamas patiesalas, ant jo išbyra sėklos. Vėliau kmynai kuliami, sėklos išvalomos ir džiovinamos gerai vėdinamoje patalpoje. Tinka vartoti iki 3 metų.

 

Naudojimas. Kmynų vaisių arbata vartojama virškinimui gerinti, ji sustiprina virškinimo trakto sekrecinę funkciją ir peristaltiką, taip pat sumažina rūgimo ir puvimo procesus žarnyne. Tai švelni priemonė viduriuojant, ypač vaikams. Jais gydomas ir vidurių užkietėjimas, pūtimas. Kmynų arbata pagerina pieno liaukų funkciją ir padidina pieno išsiskyrimą. Iš vaisių gaunamas eterinis aliejus, kuris vartojamas vaistiniams preparatams aromatizuoti. Kmynų vaisiai nuo senų laikų labai plačiai vartojami kaip prieskonis.

 


 

Paskutinis atnaujinimas: 2009-07-11

 
Muzika | Masažuotojas Vilniuje, masažai Vilniuje | Vaikų paplūdimio tinklinio treniruotės Vilniuje | Autobusų nuoma | SEO PASLAUGOS | padanguparduotuve.lt | Kvalifikuotas darbas |