Paprastoji (juodavaisė) gervuogė

Lot. Rubus caesius L.

 

Sinonimai: draskės, drėskės, gervenos, gervauogės, gervinės, krūmauogės, krantuogė

 

En. dewberry, European dewberry

 

Ru. ежевика сизая, рубус сизый, ожина

 

Erškėtinių (Rosaceae) šeimos augalas. Stiebai 1-3 m ilgio, šliaužiantys, rudenį išsišakojantys, su melsvu apnašu, gausiai apaugę nelygiais dygiukais, apvalūs. Lapai sudėtiniai, su 3-5 lapeliais. Lapeliai rombiški arba kiaušiniški, su nelygiais stambiais danteliais, abipus šviesiai žali, plaukuoti. Žiedai iki 3 cm skersmens balti, kartais rausvi. Vaisius – uoga, sudaryta iš daugelio juodų, su melsvu, nusitrinančiu apnašu vaisiukų, nuo žiedsosčio neatsiskiria. Žydi gegužę-birželį. Uogos prinoksta rugpjūtį-rugsėjį.

 

Paplitimas. Auga paupiuose, miškuose, krūmuose. Paplitusi visoje Lietuvos teritorijoje, tačiau didelių uogynų nesudaro.

 

Veikliosios medžiagos. Gervuogių uogose yra apie 2,8% cukraus, iš jų 0,2% sacharozės ir 2,6% monosacharidų (gliukozės, fruktozės); 2,4% organinių rūgščių: citrinos, obuolių, vyno, salicilo; 0,13-0,26% rauginių medžiagų, 21,4 mg% vitamino C, B grupės vitaminų. Sėklose yra 10-12,9% riebalų, 0,6% fitosterino.

 

Paruošimas. Vaistams vartojamos gervuogės uogos ir lapai. Lapai renkami žydėjimo metu, uogos – prisirpusios.

 

Naudojimas. Gervuogės preparatai mažina silpnumo jausmą, ramina nervų sistemą, ypač klimakso neurozės metu, reguliuoja žarnyno veiklą. Prisirpusios uogos pagerina žarnyno peristaltiką, ne visiškai išsirpusios vartojamos viduriuojant. Uogos, kaip ir paprastosios avietės, vartojamos gaivinantiems gėrimams gaminti. Lapų nuoviru skalaujama burna, ryklė ir dantenos, jis skatina prakaito išsiskyrimą, juo gydoma egzema, vartojamas kaip organizmą valantis ir stiprinantis vaistas.

 


Paskutinis atnaujinimas: 2009-06-28

 
Muzika | Masažuotojas Vilniuje, masažai Vilniuje | Vaikų paplūdimio tinklinio treniruotės Vilniuje | Autobusų nuoma | SEO PASLAUGOS | padanguparduotuve.lt | Kvalifikuotas darbas |